Blog' dan . . . 

NEDEN BİR DÜĞÜN PLANLAYICISINA İHTİYAÇ VAR?

Düğününüz hayatınızın en güzel günlerinden biridir. Biz bunun gerçek olmasını sağlamak ve rüyalarınızın düğününü yaratmak için buradayız. Biz sizin düğününüzü organize ediyoruz ve bu nedenle bu düğün hem eşsiz olacak hem de tam olarak sizi yansıtacak. Bir düğün planlayıcısı size eşlik eder, size tavsiye verir ve her türlü organizasyon kolaylığının yanı sıra size servis sağlayıcıları konusunda da uzmanlık sunar.

DÜĞÜN PLANLAYICISI NE YAPAR?

 • Sizinle olmak, yanınızda olmak, elele hayatınızın en mutlu gününü hazırlamak: işte bizim rolümüz bu.
 • Düğün planlayıcısı ve çift arasındaki ilişki çok önemli, “güven” anahtar kelimedir. Bizim tek misyonumuz bu ayrıcalıklı anlarda keyfinizin yerinde olmasını sağlamak.
 • Biz, düğün ya da nişanın tüm organizasyonunu üzerimize alırız. Düzenli toplantılarda size tavsiyelerimizi iletiriz ya da sadece düğün günü koordinasyonu yapabiliriz. Tamamen size kalmış. Sizin zevklerinize ya da isteklerinize karışmadan sadece öneride bulunup rehberlik ederek rüyalarınızın gerçek olması için çalışırız.
 • Zaman bir lükstür. Ama herkes bu lükse sahip değildir. Bir düğünü organize etmek çok zaman alır. Kişinin günlük hayatından pek çok fedakarlık yapmasını, işlerini askıya almasını gerektirir. Biz tüm etkinliği koordine ederek, aynı zamanda organizasyon ve servis sağlayıcılarını da sizin için araştırarak size zaman kazandırırız. Adres defterimiz sizin kaliteli hizmet alacağınızın garantisidir.
 • Beklentilerinizi gerçeğe dönüştüren detaylara önem veren, güler yüz ve yüksek müşteri memnuniyetini hedefleyen organizasyon firmaları kıyasıya yarış halinde. Dansın RenklerOrganizasyon aileside bu seçkin organizasyon şirketleri arasındaki yerini kısa zamanda alarak hizmet vermektedir.
 • Bembeyaz ve ne yazık ki çok ayrıntılı bir rüya bu. Kendinizi o bitmez tükenmez ayrıntılara kaptırırsanız rüya kolayca kabusa dönüşebilir. Siz bu güzel anın tadını çıkarın tüm detayları biz organize edelim.Yapmayın, yaptırın! Öyle ya, siz ne yorulacaksınız, bırakın başkaları yorulsun.
 • Başkalarından kasıt, ne aile ne de arkadaşlar; basbayağı profesyonellerden söz ediyoruz. Bırakın ayrıntıları onlara, siz işin beyaz ve keyifli yanıyla ilgilenin. Neyse ki artık seçenek fazla, size her kolaylığı göstermek için birbiriyle yarışan şirketler çok.
 • Şöyle ki: Müstakbel eşinizle birlikte düğün organizasyonunuz için bir organizasyon şirketinin kapısını çaldınız. Şirket, sizinle önce uzun bir sohbete başlıyor; tarzınızı, törenden beklentilerinizi ve pek tabii ki bütçenizi ölçüyor. Şirketlerin faaliyet alanları genel de şöyle: Mekanın belirlenmesi, davetli listesinin ve davetiyelerin hazırlanması, LCV (Lütfen Cevap Veriniz) hizmetleri, dekorasyon ve süslemeler, ses - ışık - görüntü sistemlerinin, podyum ve sahne platformunun kurulması, masa parterlerinin ve ışıklandırma sisteminin seçimi, nikah masası süslenmesi, gelin yolu, gelin el çiçeği, gelin arabası, nikah şekeri tasarım ve uygulamaları, konukların ulaşım ve konaklama hizmetleri, multi - vizyon gösterimi, fotoğraf - video çekimi, havai fişek ve diğer gösteri efektleri, DJ, orkestra ve sanatçı danışmanlık hizmetleri, hostes - güvenlik ve tüm organizasyon görevlilerinin temini, çadır ve tente sistemlerinin kurulması.
 • Eğer kendi evinizin bahçesinde bir düğün organizasyonu gerçekleştirecekseniz, sizin adınıza çalıştığımız catering firmalarıyla koordineli olarak çalışıyoruz.
 • Düğününüzü kusursuz kılacak tüm ayrıntılarla uğraşmak istemeyenlerin imdadına yetişen Akgül ve Dansın Renkleri organizasyon şirketleri düğün sahiplerinin hizmetinde.
 • Düğün organizasyon firmaları arasındaki fiyat ve kalite farkını görmek için bizimle irtibata geçiniz.
 • Çalışmalarımızı ve örnek süslemelerimizi yakından görüp, daha detaylı bilgi alıp, kararınızı daha sağlıklı verebilmeniz için Showroomumuzu ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz (randevu verdiğiniz) taktirde biz gerekli sunumu uygun gördüğünüz yerde yapabiliriz
 • Düğün, sünnet düğünü, Kına,davet, toplantı, kongre ve parti mekanları sizleri bekliyor.

-Gelin ve Damada özel düğün Dansları

- Düğün organizasyonu

- Sünnet düğünü organizasyonu

- Kongre ve toplantı organizasyonları

- Yıldönümü kutlama organizasyonları

- Nişan organizasyonu

- Kına gecesi ve daha fazlası...

- Masa süsleme (Masa giydirme)

- Masa süsleme (Masa giydirme + runner veya kapak)

- Masa süsleme (Masa giydirme + runner veya kapak + ayna, çinili renli fanus ve 3 adet jel mum)

- Masa süsleme (Masa giydirme + runner veya kapak + masa üstü canlı çiçek, çiçeklerin ortasında fanus ve mum vardır)

- Masa süsleme (Masa giydirme + runner veya kapak + çiçekli şamdan)

- Sandalye süslemesi (Beyaz örtü ile arkası fiyonkla kaplı)

- Ses Sistemi ve DJ

- Alanın Tüllerle Süsslenmesi

- Volkanlar (dans sahnesi için)

- Havai fişek (süresine ve çapına göre fiyatlar değişmektedir)

- Karşılama ve Yer Gösterme Hostesleri Servis elemanları

- Işık Şelalesi

- Konfeti Show

- Karşılama Müziği (TRİO)

- 5 ,6,7,8,9,10  Kişilik Profesyonel Orkestra seçenekleri

-Fasıl,İlahi,Türk Halk Müziği,Türk Sanat Müziği,Türk Pop Müziği,Etnik Orkestralar

- Işık Sistemi

- Lazer Show

- Gobo

- Masa kiralama ( 10 kişilik masa)

- Barkovizyon

- Kamera Çekimi

- Gelin Damat masası veya nikah masası. (tüllerle ve şık kumaşlarla süslü 2 adet yüksek deri gelin damat sandalyesi + 2 adet büyük özel canlı çiçek)

- Alanın tül ve kumaşlarla süslenmesi

- Anı kürsüsü ve anı defteri.

- Volkanlar. (gelin yolu ve dans sahnesi için)

KENDİ DÜĞÜNÜNÜZE MİSAFİR OLMAK!

Kusursuz bir düğün daveti için profesyonel bir çalışmanın gerekli olduğunu tahmin edersiniz. Ömrünüzün heyecanlı ve unutulmaz olan bu anlarını kusursuz bir şekilde organize edebilmek için destek alabileceğiniz düğün organizasyon firmaları bulunmakta. Masaların düzeni, sandalyelerin giydirilmesi ve süslenmesi, düğün davetiyeleri, nikah şekerleri, ses ve ışık düzeni, çiçekler gibi hemen her konuda deneyimli ekipleri ve şık, her bütçeye uygun dizaynları ile organizasyon firmaları sizin yardımınıza koşuyorlar.

Hayalinizdeki düğününüz ve detaylar. Neler yok ki? Süslemeler, hatıra defterleri, yüzük yastıkları, imza için kullanılan özel kalemler, masa kartları, şekerler, davetiyeler. Önerebileceğiniz ya da aklınıza gelmeyen bir çizim, hoşunuza giden bir renk, bir şekil, hatta tamamen sizi yansıtan özel bir çalışma. Bunların tümü düğününüzün o unutulmaz anlarını oluşturacaktır.

İşte bunları sizin için en özgün tasarımları yaratan organizasyon firmaları meydana getiriyor. Kar gibi beyaz veya rengarenk badem şekerleri. Hatıra olacak minicik kutular, nazar boncukları, gümüşten şekerlikler, yapay çiçeklerle kombine olan özgün tasarımlar. Belki de şık lavanta torbaları, farklı motiflerde likörlü çikolatalar. Nikah şekeri için seçenekleriniz adeta sınırsız. Davetiyelerinizin renginin ve biçiminin de, düğünün diğer detaylarıyla uyum içinde olması gerektiğini unutmayın. Sade ya da baskılı motifler, yapraklar, çiçekler ve benzeri aksesuarlarla süslenmiş, baş harflerin işlendiği davetiyeler. İnciler, püsküller, saten kurdeleli fiyonklar. Deniz kabuğundan çıkan bir davetiye! Belki ferman gibi yazılmış bir davetiye. Davetiye konusunda da hemen hemen sınır yok. Organizasyon şirketleri; sofra tasarımları, masa kartları, sandalye giydirme gibi diğer tüm düzenlemelerde de bütün şık seçenekleri önünüze seriyorlar.

NEDEN ORGANİZASYON ŞİRKETİ?

Tüm detayları kendinizin yapması da mümkündür. Eskiden organizasyon şirketleri mi vardı? Hatta çok şeyi daha ucuza çözebileceğinizi de düşünebilirsiniz. Firmaları tabii ki bu işi kar amacıyla yaparlar. Ancak, her ne kadar sizden kar etseler de, onlar profesyonel olduklarından sizin hayatınızda muhtemelen bir kez iş yapacağınız bir düğün salonu veya bir davetiye firmasıyla onlar devamlı olarak çalışmaktadırlar. Doğal olarak onlara verilen fiyatlar bu sebeple daha uygun olmaktadır. Bu nedenle onlar üzerinizden kar bile etseler, hem fazla koşturmadan, hem de aynı fiyatlarla düğününüzü çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz

Burada "hangi organizasyon şirketi" sorusunun cevabı da bulunmalıdır. Tecrübeli, müşteri odaklı, referanslı bir şirket seçmeye gayret edin. Birçok şirket de, referans olarak verebilecekleri, daha önce yaptıkları düğünlerin CD'leri bulunur. Bu CD'leri izleyerek fikir edinmek mümkündür.

Düğün organizasyonunuzun hazırlık aşamalarında ve bu en mutlu gününüzde tecrübe ve profesyonelliğimizle yanınızdayız.

Düğün organizasyonunuza geri sayım:

DÜĞÜNE 5 AY KALA

 1. İlk önce düğün bütçenizi belirlemelisiniz.
 2. Nasıl bir düğün organizasyonu istediğinize karar vermelisiniz.
 3. Ailelerinize fikirlerinizi açmalısınız.
 4. Düğün davetli miktarını belirlemeli ve liste yapmalısınız.
 5. Düğün mekanları gezmelisiniz.
 6. Düğün Organizasyon firmalarıyla görüşmelisiniz.
 7. Düğün mekanınıza karar vermelisiniz.
 8. Gelinliğinizi seçebilmek için araştırmalara başlamalısınız.
 9. Eğer kilonuz fazlaysa diyete başlamalısınız.
 10. Eviniz için alışverişe başlamalısınız.

DÜĞÜNE 3 AY KALA

 1. Alyanslarınızı araştırıp almalısınız.
 2. Düğün çiçeklerinizin türünü belirlemelisiniz.
 3. Düğün pastanızın modelini seçmelisiniz.
 4. Düğün menünüsünü belirlemelisiniz.
 5. Süsleme türünüzü belirlemelisiniz.
 6. Smokininizin seçimini yapmalısınız veya siparişini vermelisiniz.
 7. Düğün davetiyeleri seçmeli ve bastırmalısınız.
 8. Özeniyorsanız, davetiye zarflarınızı bir hattata yazdırmalısınız.
 9. Nikah şekerinizin siparişini vermelisiniz.
 10. Düğün müziklerinizi seçmelisiniz.
 11. Düğün için DJ - orkestra seçiminizi yapmalısınız.
 12. Animasyonlarınızı seçmelisiniz.
 13. Video ve fotoğrafçınızı seçmelisiniz.
 14. Balayı rezervasyonunuzu yaptırmalısınız.
 15. Yurt dışına çıkacaksanız pasaport ve vizenizi kontrol etmelisiniz.
 16. Nikah dairesindeki resmi işlemlerinizi tamamlamalısınız.
 17. Hediye listenizi belirlemeli ve duyurmalısınız.
 18. Kan uyum testi yaptırmalısınız.

DÜĞÜNE 1 AY KALA

 1. Düğün mekanıyla sözleşmenizi yapmalısınız.
 2. Seçtiğiniz organizasyon firmasıyla anlaşmanızı yapmalısınız.
 3. Pasta siparişinizi vermelisiniz.
 4. Düğün davetiyeleri davetlilere ulaştırılmalı.
 5. Nikah memurunuzu belirlemelisiniz.
 6. Müstakbel eşinizin hediyesini almalısınız.
 7. Balayı gezinizin işlemlerini tamamlamalısınız.
 8. Gelinlik aksesuarlarınızı almalısınız.
 9. Cilt ve vücut bakımınızı yaptırmalısınız.
 10. Kuaförünüzü, makyözünüzü belirlemelisiniz.
 11. Nikah şahitlerini belirleyip, kendilerine haber vermelisiniz.
 12. Video ve fotoğrafçı ile anlaşmalarınızı yapmalısınız.
 13. Çiçek ve süslemeci ile anlaşmanızı yapmalısınız.
 14. Müzik ve animasyon ekipleri ile anlaşma yapmalısınız.

DÜĞÜNE 1 HAFTA KALA

 1. Gelinliğinizi / smokininizi teslim alıp, denemelisiniz.
 2. Yüzüklerinizi hazırlamalı ve kontrol etmelisiniz.
 3. L.C.V. sonuçlarını kontrol etmelisiniz.
 4. Balayınız için bavulunuzu hazırlamalısınız.
 5. Seyahat acentenizle yolculuğunuzu teyit etmelisiniz.
 6. Şahitlerinizin gelebildiğinden emin olmalısınız.
 7. Resmi işlemlerinizin bittiğinden emin olmalısınız.
 8. Düğün yerleşim planını hazırlamalısınız.
 9. Gelin arabanızı ayarlamalısınız.
 10. Evinizi yerleştirmeli, eksikleri gidermelisiniz.
 11. Yapılacak konuşma metnini hazırlamalısınız.
 12. Güzellik salonunda son kez bakım yaptırmalısınız.
 13. Gelin buketinizin siparişini vermelisiniz.
 14. İlk dansınızın provasını yapmalısınız.
 15. Ayakkabınızı yumuşatmak için evde giymelisiniz.
 16. Kesinleşen davetli sayınızı, hizmet veren firmalara veya organizasyon firmasına bildirmelisiniz.
 17. Saçınıza, makyajınıza karar verdikten sonra bir kez denemelisiniz.

DÜĞÜNE 1 GÜN KALA

 1. Düğün planı listenizi son defa kontrol etmelisiniz.
 2. Gelin arabanızın saatini teyit etmelisiniz.
 3. Düğün mekanının hazırlıklarını kontrol etmelisiniz.
 4. Menüyü son defa kontrol etmelisiniz.
 5. Pastanın hazırlanmış olduğundan emin olmalısınız.
 6. Nikah şekerlerini kontrol etmelisiniz.
 7. Davetli sayısını son kez kontrol etmelisiniz.
 8. Ödemelerinizi son güne bırakmamalısınız.
 9. Müzik ve ışıklandırmayı kontrol etmelisiniz.
 10. Videoyu ve fotoğrafçıyı kontrol etmelisiniz.
 11. Kuaför ve makyöz randevunuzu teyit etmelisiniz.
 12. Animasyonların hazır olduğunu kontrol etmelisiniz.
 13. Yolda çocuklara verilecek zarfları hazırlamalısınız.
 14. Geç yatmamalı, uykunuzu alıp dinlenmelisiniz.

DÜĞÜN GÜNÜ

 1. Ilık bir banyo yapıp rahatlamalısınız.
 2. Kuaförünüze gidip, saçınızı yaptırmalısınız.
 3. Makyajınızı tamamlamalısınız.
 4. Gelinlik ve smokininizi giymelisiniz.
 5. Parfümünüzü sıkmalısınız.
 6. Boş mide stres yapar. Hafif bir şeyler yemelisiniz.
 7. Fotoğraf çekimlerinizi bitirmelisiniz.
 8. Tören yerine bir saat önceden gitmelisiniz.
 9. Gelin odasında kıymetli eşya bırakmamalısınız.
 10. Gelen düğün çiçeklerini teslim alacak kişiyi belirlemelisiniz.
 11. Sakinleşmeli, dinlenmeli ve günün tadını çıkarmalısınız.

Düğün ortamı

Hayatınızın en özel, en mutlu gecesini gerçekleştireceğiniz düğün ortamı nasıl bir yer olmalı? Bu konuda da pek çok seçeneğiniz var: Oteller, restoranlar, , açık ve sevimli bahçeler. Sadece nasıl bir düğün istediğiniz önemli. Buna karar verin ve detayları (tabii ki maddiyatı da) unutmayın.

Havuz başını mı, nostaljik bir bahçeyi mi,otel balo salonlarımı veya

kaliteli bir restoranda mı evlenmek istersiniz? Düğün yerinize karar vermek için eşinizle olduğu gibi ailenizle de konuşmalısınız ve fikir birliğine varmalısınız. Tabii ki seçim yaparken en önemli konu maddiyattır. Şunu samimiyetle belirtmek gerekir ki; gösterişli ve resmi havada olan bir düğünden ziyade, sıcacık bir ortamda, sevdiklerinizle beraber yapacağınız samimi bir düğün sizi daha fazla mutlu edebilir. Maddi durumunuzun izin verdiği ölçüde, yakın çevrenizi çağırabileceğiniz, nikahtan sonra bir kokteylin yanı sıra yemekli, müzikli bir düğün de yapmak olasıdır.

Düğün ortamınızı seçmeden önce, ailelerinizle de görüşerek, davetli sayınızı belirlemeniz gerekir. Tutacağınız mekanın servis olanaklarını öğrenmelisiniz. Servis yapılmaması durumunda, catering servisi düşünebilirsiniz. Kararınız kesinleştiğinde ödemenin nasıl yapılacağını ve diğer tüm detayları belgelendirerek sözleşmenizi yapmalısınız. Genellikle hafta içi yapılan düğünlerde fiyatlar daha uygun olmaktadır. Ayrıca düğün ortamının havalandırmasını da sorun. Özellikle sigara içmeyen konuklarınızın rahatsız olmamasını sağlayın. Salonun boşken daha değişik görünebileceğini unutmayın ve eğer mümkünse masalar yerleştirilmişken de önceden görün.

Birçok çift artık çok kalabalık ve gösterişli bir düğüne yüksek fiyatlar ödemek yerine, değişik bir yere balayına gitmeyi çok daha cazip bulabiliyor. Şunu da unutmamakta fayda var; siz ne yaparsanız yapın, düğünden sonra arkanızdan dedikodu mutlaka yapılacaktır.

KISA KISA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Ailelerinizle birlikte davetli sayınızı belirleyin. Bütçenizi düzenlerken ve düğün ortamını seçerken davetli adedi önemlidir.

Seçebileceğiniz düğün mekanlarının, özelliklerini, artılarını ve maliyetlerini öğrenin.

Düğün mekanında yiyecek - içecek servisinin olup olmadığını sorun.

Salonu yemeksiz olarak kiralıyorsanız, yiyecek - içecek servisi için bir catering firması bulabilirsiniz.

Fiyat alırken, menü seçeneklerini detaylı olarak sorun ve ne şekilde servis yapılacağını öğrenin.

Serviste kullanılacak olan masa örtülerini, tabakları, çatal-bıçakları ve bardakları da inceleyin.

Müzik önemlidir, seçiminizi belirterek detayları öğrenin. Orkestrayı dışarıdan getirecekseniz orkestra ile görüşün.

Davetli sayınıza yetebilecek olduğu belirtilen mekanı bir de masalar yerleşmiş olarak görün.

Pastanızı kim hazırlayacak? Bir kötü sürpriz yaşamamak için pastanızı bildiğiniz bir yerde yaptırtın.

Salon fiyatlarının hafta içi ve sonu farklılık gösterip göstermediğini de öğrenin.

Salon yetkilisiyle ödeme planında anlaşarak bu anlaşmayı detaylı bir şekilde kağıda yazıp imzalayın.

Nikahınız ve düğününüz bir arada yapılacaksa, nikah masasının konumunu iyi seçin.

Evli çiftin oturacağı masada, yakın akrabalar ve şahitler ile eşleri de bulunmalıdır.

Davetli miktarı fazlaysa yuvarlak masaları tercih edebilirsiniz.

Gençler ve çocuklar daha iyi eğlenebilmek amacıyla aynı masada bulunmak isterler.

Davetli isimlerinin yazıldğı yer kartlarını önceden hazırlarak masalara yerleştirmelisiniz.

Gönderilecek çiçeklerin daha şık durması için, önceden konulacak yerlerini tespit edebilirsiniz.

Kapıda bir yığılma olmaması için davetli araçlarının park yerlerini de tespit etmelisiniz.

Konuklarınızdan bir anınız olması amacıyla salon girişine şık bir defter yerleştirip, düşüncelerini belirtmelerini isteyebilirsiniz.

Yaz düğünü için, düğün ortamı olarak açık bir alan tercih etme durumunda, yağmur sürprizini de unutmayın.

Davetiye

Davetiye de kesinlikle olması gereken bir gelenektir. Davetiye sayesinde, düğün törenininizin yerini ve zamanını davetlilere bildirdiğiniz gibi, üzerine yazacağınız LCV (Lütfen Cevap Veriniz) notu ile de, davetlinin düğüne gelip gelemeyeceğini önceden bilme şansınız olmaktadır. Atılmayıp yıllarca hatıra olarak saklanması da, düğün gününü hatırlamaya bir araç olmaktadır.

Davetli listenizi 3 ay kadar önceden hazırlamalısınız.

Düğünden yaklaşık 2 ay önce davetiye tipini ve adedini belirleyin. Her aileye 1 adet davetiye gönderileceğini de unutmayınız.

Nikahınızı ve düğünüzü farklı yerlerde yapmanız halinde ve bazı kişileri sadece nikahınıza davet edecekseniz ayrı ayrı adetlerini belirleyiniz.

Davetiye siparişinizden önce nikah ve düğün mekanınızın yeri ile düğün tarihi belli olmalıdır.

Davetiyenize telefon numaranızı da yazarak, davetlilerin katılıp katılmayacaklarını size bildirebilmelerine olanak sağlayınız. (LCV: Lütfen Cevap Veriniz)

Davetiyelerin 1,5 ay önceden sizin elinizde olması iyi olur. Uzaktan gelecek olan konuklara davetiyelerini önceden göndermelisiniz.

Unutabileceğiniz ve sonradan akla gelebilecek kişiler için davetiyelerinizi bir miktar fazla yaptırın.

Matbaaya davetiyenizin prova baskısını görmeden davetiyelerinizin basılmasına onay vermeyiniz.

Davetiye siparişleri 100 adet ve katları şeklinde olabilmektedir.

Matbaa yada ajansla sözleşme yapın ve davetiyenin kod no.sunu, yazılacak metni, rengi ve teslim tarihinin belirtilmesini sağlayın.

Davetiyenize estetik ve güzellik katması amacıyla, davetli isimlerinin bir hattat tarafından yazılmasını isteyebilirsiniz.

Nikah şekeri

Davetlilerin hatıra olarak saklayacakları şirin bir nesnedir nikah şekeri. Yurdumuz aile gelenekleri içinde köklü bir geçmişe sahip olan nikah şekeri zamanla bazı değişikliklere uğramıştır. Artık klasikleşmiş olan; tül, badem şekeri ve gelin telinden yapılan şekerlerinden hemen hemen tamamen vazgeçildi. Bunların yerine içi lavanta dolu kesecikler, deniz kabukları, mumluklar, nazar boncukları ve ahşap süslemeleri görülmekte. Ayrıca; lokum, çikolata ve renkli bonbon drajele şekerlere de yer verilmekte. Özellikle yazın, sıcak havadan dolayı çikolata eriyip problem yaratabilmektedir.

Nikah şekerinizin siparişini 1 ay önceden verin.

Nikah şekerleriniz davetiyeniz ile kombine şekilde yapılabilir.

Sayı olarak aile adedini değil, kişi adedini düşünün.

Şekerlerinizi düğünden 2-3 gün önceden alın.

Nikah şekerleri davetliler gelmeden önce salona getirilmelidir.

Dağıtım şık bir sepetten yapılmalıdır, ambalaj kutusundan olmaz.

Dağıtım yapan kişi, kalabalığı hoş görüp nazik olmalıdır.

Şekerlerin uygun bir yerinde teşekkür yazısı, gelin ve damadın isimleri, tarih yazılı olmalıdır.

Düğün pastası (DÜĞÜNDEKİ TATLI ANINIZ)

Gelin ile damadın düğün pastasını birlikte keserken çekilen o fotoğrafları ne kadar da duygusal bir anlam taşır! Pastayı kesmelerinin ardından ilk lokmaları elleriyle birbirlerine yedirmeleri ise, ömürleri boyunca birbirlerini seveceklerinin, sayacaklarının ve kollayacaklarının işareti olmaktadır.

Düğün pastacılığı artık kendi başına bir sektör haline geldi. Çok ilginç ve ihtişamlı dizaynlarla yapılan bu sıradışı pastalar, harika tatlarıyla da düğünün unutulmazlarıı arasında bulunuyorlar. Artık çok katlı düğün pastaları fazla rağbet bulmuyor, daha az katlı ve görkemli dizaynlar isteniyor. Süslemelerde de yumuşak renkler tercih edilmekte. Beyaz kekli frambuaz pastalar her zaman tercih edilmekte olan düğün pastaları olarak dikkat çekmekte. Pasta üzerine çiçek kullanılacaksa, gerçek çiçeklerin çabuk bozulabileceğinden dolayı yapay çiçekler önerilmekte.

Değişik motiflerle, özel süslemelerle bir model tasarlanması durumunda pastalar genellikle maket olarak yapılıp, sadece gelin ile damadın ilk dilimi kesmelerine müsait olacak bir şekilde tasarlanmaktalar. Pastanızı çeşitli şekilde süslemeniz mümkün: taze meyve, çiçek, yıldız, uğur böceği, inci, kelebek, fiyonk, deniz kabuğu, nazar boncuğu gibi düğünün havasına uyan akseseuarlarla süsleme şansınız mevcut.

Düğün pastasının tadı da en az görüntüsü kadar güzel olmalı, davetliler uzun bir zaman geçtikten sonra bile pastanın tadını hatırlayabilmeli. Artık bol krema ve şeker kullanılan pastalar yok. Unlu ve kıvamlı pastalar daha çok rağbet görmekte. Günümüzde son trend ise daha nemli pastalardan yana. Bir zamanların Hindistan cevizli pastaları artık eskisi kadar istenmiyor. Artık tiramisulu pastalar daha çok tercih görüyor. Az şekerli ve hafif olan İtalyan pastalarını da kolay hazmedilmesinden dolayı önerebiliriz.

Düğününüz için ilk adımlardan biri de evlilik başvurusu...

RESMİ İŞLEMLER:

İstediğiniz günü ve saati alabilmek için evlilik başvurunuzu zamanında yapmalısınız. Evlilik işlemlerinizi yaptırabilmek için ikamet ettiğiniz ilçenin nikah memurluğuna, 2-3 ay öncesinden, çift olarak ve mutlaka şahsen başvuru yapmalısınız.

Nikah ilçeye göre farklılık göstermekte. Bazı ilçelerde hafta içi ücretsiz nikah da kıyılabiliyor.

Her nikah dairesinin anlaşmalı olduğu bir fotoğraf stüdyosu vardır. Bu nedenle dışarıdan profesyonel bir fotoğrafçı getiremezsiniz ama kendiniz fotoğraf çekebilirsiniz. Buna hiç kimse birşey diyemez.

EVLİLİK BAŞVURUSUNDA GEREKENLER:

Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri gerekmektedir.

Resimli olarak nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri.

Çiftlerden bir tanesinin o ilçede oturduğunu belgeleyen ikametgah.

Çiftlerin 6'şar adet vesikalık fotoğrafı.

Çiftlerin son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örnekleri.

Daha önce evlenme, boşanma varsa nüfus cüzdanlarına işlenmiş son medeni halleri.

Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi'nden iddet müddeti kararı almaları ve kesinleştirmeleri zorunludur.

Yabancı uyruklu ise Türkiye'de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınarak Vilayet Hukuk İşleri'ne onaylatılmış bekarlık belgesi.

İstanbul'da konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara'da bulunan Büyükelçiliklerinden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığı'nca onaylatılması gerekmektedir.

Hükümet Tabibliği, Sağlık Ocağı veya İlçe Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü'nden onaylanmış evlenme raporu.

Evraklar pilot veya dolmakalem ile doldurulmalıdır.

16 yaşını doldurup, 17'sinden gün alan adaylar Aile Mahkemesinden evlenme izin belgesi,17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alan adaylar noterden alınmış anne-baba muvafakatnamesi ile evlenebilirler.(Anne veya babadan biri ölmüş ise ölümü nüfus kaydı ile belgelenecektir).

Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları "mal ayrılığı sözleşmesi" müracaat dosyasına konur.

Kızlık soyadını kullanmak isteyenler, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmak zorundadırlar.

Müracaat evrakları, alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerlidir.

Nikah şahitlerinin evlenecek kişileri tanıması ve T.C. Kimlik numaralarının bulunması gereklidir.

Not:Bu bilgiler Kadıköy Belediyesi'nden alınan bilgidir. Diğer belediyelerin şartlarında farklılıklar olabilir.

Nişan ve düğün için hazırlıklara başlıyorsunuz. Bu hazırlıklar bir organizasyon işidir. Planlamayı istediğiniz gibi yapamazsanız her şey kötü geçebilir. İmkanlarınız elveriyorsa bu işi organizasyon firmalarına bırakmanızı tavsiye ederiz. Hazırlıklar içerisinde bulunmak kişiye ayrı bir zevk vermektedir. Düğün hazırlıklarının en başında gelin ve damat, ev hazırlığının yanı sıra nişan-düğün yani eğlence hazırlıkları başlar. Bu hazırlıklar diğer hazırlıklara oranla tatlı telaşla olur. Nişan ve düğün hazırlıkları kısmi veya bütün olur. Bu hazırlıklar sizin isteğiniz doğrultusunda gerçekleşir. İnsanlar hazırlığa o kadar kendilerini kaptırırlar ki yorulduklarının farkında bile olmazlar. Tabii hazırlıklar organizasyonların yaptığı kadar profesyonelce olmasa bile bulundukları statüye göre gayette eğlenceli olmaktadır. Şunu unutmayın siz evlilik hazırlıklarına nasıl başlarsanız öyle devam eder. Bu nedenledir ki ne kadar zorlu ve sorunlu geçse bile eşinizi ve çevrenizdekileri siz sakin etmeye çalışın. Peki iyi bir organizasyon nasıl olur, ne şekilde bu hazırlıklar yapılmalıdır? İşte size bazı ipuçları, bunları dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Nişan ve düğün hazırlıklarında gelin ve damat ortak hareket etmektedir. Bazen aileler iyisi olsun veya ucuzu olsun düşünceleriyle damat ve gelini etki altında bırakabilirler. Etki altında kalan gelin ve damat nişan ve düğüne kadar yapılan her hazırlık evresinde büyük zarara uğrayacaklarını unutmasınlar. Ortak yaşamanın ilk adımı bu hazırlıklarda beraber verecekleri ararlarla başlar. Şayet çift birbirlerine karşı saygı ve sevgi besliyorsa karşılıklı olarak ortak yolu bulmaya gayret etmelidirler. Gelin ve damat ailelerinin düşüncelerine göre değil kendi bütçelerine göre hareket etmesini bilmeleri gerekmektedir. Böyle olunca da her sorunu kolaylıkla aşabilirler. Gelin ve damat nişan organizasyonunu yaptırmadan önce belediye evlendirme müdürlüğü'nden nikah tarihini almaları gerekmektedir. Tabii bu tarihi en az 2-3 ay önceden almaları hazırlıkları rahatlıkla yapmaları için uygun olur. İmkanları varsa 6 ay önceden düğün tarihi almaları durumunda nişan-düğün telaşı olmadan detaylara inerek oldu-olmadı tercihleri yaparak düğün hazırlıklarını sürdürürler. Tabii nişan gecesi ve düğün yapılacak yerler ayarlandıktan sonra nişan-düğün yapılacağı saati ve süresi de belirlendikten sonra davetiye seçimine gidilmesi gerekmektedir. Nişan-Düğün yapılacak yerin niteliklerini ve detaylarını da "nişan düğün hazırlığı" bölümüne gözatmaları durumunda bilgi sahibi olacaklardır. Daha sonra davetiyelerin seçimi yapıldıktan sonra yazısını belirlemek gerekir. Bunun için davetiye şekli, davetiye yazısı ve davetiye basımı konusunda daha detaylı bilgi için "çiçek" bölümünden davetiye basımı ve davetiyle çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. Düğün salonu ayarlandıktan sonra davetiyeleri bastırmış olmaları gerekiyor. Daha sonra bu kendisine en yakın olan ve dağıtacağı kişileri tanıyanlara verip dağıtılmasını sağlamasıdır. Davetiye ve düğün paralarını erkek tarafı ödemektedir. Kına gecesi hazırlığı sırasında Türk geleneklerine göre, kına'nın yapılacağı salonu kız tarafı tutarken, kına ve çerezini ise erkek tarafı yaptırmaktadır. Bazı yörelerde ise karşılıklı düşünce ve konuşmayla masraflar ortak üstlenilmektedir. Bazen de ya kız tarafı yada erkek tarafının ekonomik durumu iyi olduğu içi bütün masrafları kendi üzerine almaktadırlar. Nişan hazırlıkları sırasında alışverişe çıkan aileler, gelin ve damada giyeceği kıyafetleri alırken nişan bohçasını da alır. Nişan tarihi aileler kendi aralarında belirler. Bu herhangi bir problem oluşturmaz. Lakin düğün tarihini ise evlendirme daireleri yabancı ülkelerde ise konsolosluklar aracılığıyla kurumlar arasında belirlenir. Bu bölüm organizasyon hazırlık grubuna girmektedir. Düğün organizasyonu hazırlıklarında ise aşama aşama ele alınır

Gelin ve Damada özel düğün dansları

Birçok gelin ve damat kendi düğününde heyecendan oynama olayını sıkıntılı geçirir.Konservatuar Dans bölümü mezunu eğitmen kadromuzla size özel sizinle seçeceğimiz dans seçenkleleriyle düğün öncesi vereceğimiz derslerle düğününüz daha güzel geçecek. Kendi düğünüzde akıllarda kalacak farklı düğün dansları ile sizlerde en mutlu gününüze sahne shovları olarak katılmış olursunuz.10 davulun ortasında gelin ve damadın karşılıklı Harmandalı gösterisi,ritüelli giriş dansları,yine ritüelli latin dansları vb seçeneklerle.